مانورهای دریایی آمریکا با اتکا به هوش مصنوعی

1- مانور دریایی IMX 22

   در بهمن ماه سال 1400(فوریه  2022 میلادی)، مانور بین‌المللی دریایی با عنوان IMX 22 با حضور 9000 پرسنل نظامی همراه با 50 فروند کشتی جنگی و 80 وسیله هوشمند بدون سرنشین برگزار گردید. اینفوگرافی کلی رویداد در تصویر ذیل ارائه شده است:

در IMX 22 بیش از ۶۰ کشور و سازمان‌های بین‌المللی حضور داشتند و از سیستم‌های بدون سرنشین در سناریو‌های مختلف عملیاتی در جهت تقویت توانایی‌های شرکای ایالات‌متحده استفاده گردید. این مانور نظامی به میزبانی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که مرکز آن در بحرین قرار دارد، بین روزهای ۱۱ تا ۲۸ بهمن ماه و به مدت 18 روز و به فرماندهی نیروی دریایی آمریکا ادامه یافت.

   هدف از برگزاری این رزمایش که بصورت همزمان در مناطق دریایی بین‌المللی خلیج فارس، اقیانوس هند، تنگه باب‌المندب و دریای سرخ انجام گرفت، اطمینان‌سازی نسبت به انجام عملیات‌های مختلف با تکیه بر هوش مصنوعی و انجام ماموریت‌های دریایی در سناریو‌های متنوع مبتنی بر شبکه‌سازی و هوشمندسازی سامانه‌ها و سیستم‌ها می‌باشد. همچنین مانور بین‌المللی دریایی موسوم به IMX 22 فرصتی را برای ستاد فرماندهی نیروی دریایی ایالات‌متحده در جهت نشان دادن مقاومت و مقیاس‌پذیری این فن‌آوری در سال‌های آتی مهیا نمود.در شکل ذیل لیست کشورهایی که در این رویداد مشارکت داشته اند نیز ارائه شده است:

   این مانور نه تنها بزرگترین مانور دریایی بین‌المللی در خاورمیانه بلکه بزرگترین رزمایش بدون سرنشین در جهان می‌باشد که با بیش از 80 سیستم کنترل از راه دور از 10 کشور صورت پذیرفت. در این مانور بزرگ دریایی، سیستم‌های بدون سرنشین و هوش مصنوعی در سناریو‌های مختلف تمرینی مورد آزمایش قرار گرفتند.